Wiwat maj 3 maj! ::Szkoła Podstawowa w Miękini

Wiwat maj 3 maj!

2021-05-01

W najbliższy poniedziałek, kolejny już raz, obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja. Uchwalona jako pierwsza w Europie oraz druga na Świecie konstytucja, od ponad dwóch wieków, jest powodem wielkiej dumy naszego narodu. Czy wiemy co świętujemy?

orzel-ruchomy-obrazek-0100Po pierwszym rozbiorze Polski z 1772 roku nasz kraj chyli się ku upadkowi. Przyczyniały się do tego zaborcza polityka sąsiadów oraz przestarzały ustrój państwa z liberum veto i wolną elekcją na czele.

Pilna była potrzeba zmian, które mogłyby uratować niepodległość państwa.
Zwolennicy reform z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele, pomimo wielu przeciwności, podjęli się próby ratowania kraju. Reformatorzy podczas Sejmu Wielkiego 3 maja 1791 r. uchwalili konstytucję.

Konstytucja 3 maja jako ustawa rządowa porządkowała ustrój Polski oraz określała prawa jej mieszkańców.

Majowy dokument był nie tylko dowodem wielkiej mądrości Polaków oraz patriotycznego zrywu mającego na celu uratowanie niepodległości.

Konstytucja, w której ograniczono prawa szlachty jednocześnie nadając je mieszczanom oraz chłopom, tworzyła z polskiego społeczeństwa silny zjednoczony naród, a z Rzeczpospolitej nowoczesne europejskie państwo.flaga-polski-ruchomy-obrazek-0001

Uczniowie naszej szkoły również postanowili uczcić majowe święto. Efekty ich pracy można podziwiać poniżej. Zapraszamy!

Z patriotycznym pozdrowieniem: Łukasz Brożyna i Mariusz Strzałkowski - nauczyciele historii w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Miękini

Prezentacje wykonali: Paulina Chaszczewicz 8a, Oliwer Gołecki 8b, Nikola Jaworska 6a, Milena Rusin 7a, Julia Górka 6c, Joanna Smółko 7a, Jakub Tomaszczuk 8c, Bartek Sielicki 7a, Dawid Pawłowski 7a, Franciszek Szał 8c.

PREZENTACJE POSTACIE KONSTYTUCJĄ PISANE

PRACE historyczne - HYMN

PRACE klas czwartych - ORŁY

 


Szkoła Podstawowa
im. Orła Białego w Miękini

 

55-330 Miękinia,

ul. Szkolna 2

tel.71/7360071

fax.71/7360070

 

 

 

 

herb Gminy Miękinia Logo Szkoła Bez Przemocy Logo Pajacyk Logo Lulek Logo Napisz List

Rok szkolny
od: 2020-09-01 do: 2021-06-25

Do wakacji zostało: 42 dni