Japonia uchodzi na świecie za kraj o jednym z najbardziej restrykcyjnych i wymagających systemów edukacji. W Japonii istnieje pięciostopniowy system nauczania:
Przedszkole (yōchien, wiek 3 – 6 lat)
Szkoła podstawowa (shōgakkō 6 klas, wiek 6 – 12 lat)
Szkoła średnia niższego stopnia (chūgakkō, 3 klasy, wiek 12 – 15 lat)
Szkoła średnia wyższego stopnia (kōtōgakkō lub koko, 3 klasy, wiek 15 – 18 lat)
Uniwersytet (daigaku, 4 – letni kurs odpowiadający tytułowi licencjata oraz 2- letni kurs magisterski, daigaku – in)
W szkole podstawowej dzieci uczęszczają na lekcje : etyki, kaligrafii, języka japońskiego, matematyki, nauk społecznych, nauk przyrodniczych, muzyki, sztuki, wychowania fizycznego i prowadzenia domu. Od szkoły średniej niższego stopnia obowiązuje nauka języka angielskiego.
W odróżnieniu od Europy, rok szkolny w Japonii rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do połowy marca, zatem nowy cykl nauki od starego oddzielają jedynie dwutygodniowe wakacje. W międzyczasie uczniowie mogą się cieszyć jeszcze prawie miesięcznymi wakacjami letnimi w sierpniu oraz dwutygodniowymi feriami zimowymi. W tym czasie mają dodatkowe zajęcia oraz obowiązkowe zadania do wykonania.
Klasy podzielone są na grupy zadaniowe, które na przemian sprzątają klasy, korytarz, toalety i inne pomieszczenia szkolne, z powodzeniem zastępując personel sprzątający, ucząc się przy tym poszanowania publicznej własności, tak widocznego na japońskich ulicach.
Do szkół chodzi się tylko i wyłącznie w mundurkach (gaku ran), które różnią się nieco w zależności od przyjętych przez szkołę zasad. Dla dziewcząt będzie to jednak zawsze spódnica, często plisowana, białe podkolanówki, które nosi się nawet w zimie oraz stylizowany na marynarski żakiecik. Kolory strojów to granatowy, szary lub czarny. U chłopców zdecydowanie dominuje czerń. Makijaż, biżuteria i farbowanie włosów są surowo zabronione.
Tematem projektu zajęła się Pani Elżbieta Kozik i jej grupa świetlicowa 1b i c, wystawę i wiadomości o szkole japońskiej można oglądać w naszej szkole przy głównej świetlicy.