Nasi goście na początku zostali bardzo ciepło przywitani przez panią dyrektor Marzenę Wantuch. Następnie wiele opowiedzieli o swoim życiu, rodzinie, talentach, które posiadają, wspaniałej szkole, do której uczęszczają oraz o sposobach radzenia sobie w codzienności. Uczniowie 1d dowiedzieli się co to jest internat, chociaż z początku mylili tą nazwę z internetem.
Pierwszoklasiści poznali druk pisany i czytany przez osoby słabowidzące. Mieli również możliwość zobaczyć maszynę brajlowską, na której ich nowa koleżanka Natasza napisała imiona prawie 100 dzieci! Uczniowie byli zaskoczeni jak szybko i sprawnie ich rówieśniczka poradziła sobie z tym zadaniem.
Bardzo życzliwi i zaangażowani rodzice uczniów klasy I d wraz z dziećmi przygotowali pyszny poczęstunek- babeczki, ciastka, owoce, żelki i wiele innych pyszności, więc każdy mógł umilić sobie dodatkowo czas spotkania słodką przekąską.
Pani Danusia nauczyła pierwszoklasistów w jaki sposób mogą pomóc osobom słabowidzącym na ulicy, wytłumaczyła jakie zajęcia mają dzieci w szkole i jakie atrybuty są do tego potrzebne. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale również użyć laski dla niewidomych przy zasłoniętych oczach.
Każdy uczeń wypróbował swoich sił podczas przejścia na boso po ścieżce sensorycznej naturalnej oraz sztucznej (która wcale nie była łatwiejsza do pokonania). Dzieci również zgadywały, co jest w reklamówce mając zasłonięte oczy.
Uczniowie klasy Id dowiedzieli się jak wspaniale wyposażona jest szkoła naszych gości (w basen, siłownię, pomieszczenie całe z materaców, maszyny do druku 3D) i już nie mogą się doczekać, kiedy odwiedzą nowych kolegów. W związku z tym, że mamy zaproszenie, to już za parę miesięcy podzielimy się relacją z tego spotkania!
Pani dyrektor, wychowawczyni oraz klasa 1d otrzymali piękne podziękowania oraz prezenty od pani Danuty Kuriaty i jej podopiecznych. Nasi goście wyjechali od nas ze ślicznymi laurkami sensorycznymi, które uczniowie klasy 1d
wykonali z dużym zaangażowaniem.
Integracja uczniów klasy 1d z dziećmi słabowidzącymi była korzystna dla wszystkich. Pomogła rozwinąć empatię, tolerancję i szacunek dla różnic. Dzieci nauczyły się, że niepełnosprawność nie definiuje tożsamości oraz że istnieje wiele różnych sposób radzenia sobie z wyzwaniami. To było bardzo wartościowe spotkanie i dziękuję wszystkim za zaangażowanie, przede wszystkim naszym Gościom, że poświęcili swój cenny czas i tak wiele nas nauczyli!
Justyna Bernat