W trakcie tradycyjnych lekcji uczniowie zbierali symbole Polski Walczącej, które można było otrzymać za poprawnie wykonane zadanie. Aktywności było wiele, jednak największe ożywienie było podczas ostatniego zadania – udzielenia pierwszej pomocy i zabandażowania kończyny koledze lub koleżance z pary. Uczniowie zrobili to bardzo szybko, ale starannie i w dodatku wykazali się pomysłowością, gdyż z dostępnych w sali i swoich plecakach rzeczy musieli wybrać coś, co posłuży im jako usztywnienie kończyny. Po wykonaniu tego zadania ogłoszono zwycięzcę – najwięcej symboli Polski Walczącej zdobył Marcin Partyka (17 znaczków). Na drugim znaleźli się: Filip Iwańczak i Jakub Górka (16 znaczków), a na trzecim: Lena Zimy i Jakub Wolański (15 znaczków).
Ostatnią aktywnością – wieńczącą cykl lekcji dotyczących „Kamieni na szaniec” – było wykonanie przez klasę instalacji artystycznej składającej się ze słupa ogłoszeń oraz muralu.
Uczniowie podzielili się na cztery drużyny, w których przygotowali: ogłoszenia pisane przez Zośkę (sprzedaż marmolady), Alka (kupię kurtkę skórzaną), listy gończe za Bytnarem, Dawidowskim i Zawadzkim, a także zawiadomienia o śmierci głównych bohaterów. Dodatkowo słup został oklejony fragmentami „Gadzinówki”, obwieszczeniami okupantów oraz ozdobiony symbolami Małego Sabotażu. Mural zaś prezentuje zdjęcia głównych bohaterów oraz hasła Małego Sabotażu, które naszym uczniom najbardziej utkwiły w pamięci.
Efekty naszej wspólnej pracy można podziwiać w galerii oraz na szkolnym łączniku.
Ewa Ruda