Wróżby andrzejkowe obchodzone są w Polsce od kilku pokoleń i nie tracą na popularności. Nasze babcie nie świętowały andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą. Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo!
Rozpoczęliśmy zabawę od CIASTECZKOWEJ WRÓŻBY. Każdy po kolei odczytał swoją wróżbę ukrytą w ciastku. Dużo radości sprawiła wróżba - ANDRZEJKOWE SERCE. Chłopcy i dziewczynki przekłuwali igłą serduszka z imionami. Imię, na które natrafimy należy do naszej przyszłej sympatii. Było zabawnie, kiedy trafiono na imię kogoś z klasy. Dużo emocji było przy ustawianiu butów w kolejce do drzwi, bo przecież każda dziewczynka chciała wyjść pierwsza za mąż, a chłopiec się ożenić. ANDRZEJKOWE KUBECZKI to zabawa również lubiana przez uczniów. Do kubeczków chowany jest inny przedmiot. Dzieci wybierają kubek:- pierścionek - wyjazd do krainy złota Eldorado, - kluczyk - nowy, piękny domek, - pieniążek – bogactwo, - książka – mądrość, wiedza, - autko - podróż w nieznane. KWIATOWO-ANDRZEJKOWO to losowanie kwiatów. Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki z kwiatami: róża, storczyk, goździk, krokus, narcyz, bez, lilia, chryzantema. ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z ZAWODAMI - Uczniowie losowali karteczki z zawodami, aby dowiedzieć się: Kim będą w przyszłości? Może policjantem, adwokatem, a może dobrym kucharzem? RZUT MONETĄ DO MISKI – wróżba ta związana jest z pomyślnością. Każdy otrzymuje monetę, musi pomyśleć życzenie i rzucić do miski moneta z odległości, gdy moneta wpadnie do miski oznacza to spełnienie życzenia.
Podczas zabaw andrzejkowych w klasach było dużo radości i uśmiechu. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka bo „przecież to tylko zabawa”.
Grażyna Durman
Agata Maziarz