Warsztaty zostały przeprowadzone w klasach: 2b, 2c oraz w klasie 3b i 3c.
Uczniowie poznali niezwykłą historię brunatnego niedźwiedzia, który został oficjalnie wpisany do ewidencji 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Wraz z tą jednostką Miś przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt aż do Włoch, a po demobilizacji trafił do Wielkiej Brytanii.
Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały o tym, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na tzw."pace", czym wzbudzał sporą sensację na drodze. Lubił też zapasy z żołnierzami, które na ogół kończyły się jego zwycięstwem: pokonany leżał „na łopatkach” a niedźwiedź lizał go po twarzy. Pośród wielu opowieści o Wojtku, które przedstawiał pan Jacek Wojciechowski była również taka, jak to podczas działań pod Monte Cassino kapral Wojtek pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską i nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić. Od tamtej pory symbolem 22. Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy.
A na koniec warsztatów, w rękach naszych uczniów, pojawiły się prezenty od IPN - wesołe magnesy z podobizną Misia Wojtka - kaprala.
W imieniu pana Jacka Wojciechowskiego dziękuję wychowawczyniom klas biorących udział w warsztatach (paniom: Grażynie Durman, Marii Osieckiej, Annie Bochyńskiej i Annie Zalewskiej) za miłe przyjęcie i piękne podziękowania dla edukatora. Należy podkreślić, że nasi uczniowie, zdaniem pana Jacka, zaprezentowali podczas spotkania wysoką kulturę, patriotyzm i wiedzę.
Dziękując za interesujące warsztaty, liczymy na kolejne spotkania. Już nie możemy się doczekać obiecanej historii o piesku Ciapku – maskotce polskich lotników Dywizjonu 305.
(zapraszamy do galerii)
Iwona Godorowska